Jakeš aj Svitko v 12. etape Rely Dakar v TOP 5, víťazom Price

16.01.2015 Celý región

Rosario 16. januára (TASR) - Slovenskí motocyklisti Ivan Jakeš (KTM) a Štefan Svitko (KTM) zaznamenali v piatkovej 12. etape Rely Dakar 2015 ďalšie skvelé umiestnenia.

Podľa predbežných výsledkov obsadil Jakeš štvrté miesto, Svitko skončil o jednu priečku nižšie. V cieli, ktorý bol naplánovaný v Rosariu, bol prvý Toby Price z Austrálie časom 3:19:04 h. Ďalšie dve pódiové umiestnenia sa ušli Španielovi Joanovi Barredovi Bortovi (Honda) a Portugalčanovi Paulovi Goncalvesovi (Honda). Obhajcu minuloročného prvenstva Španiela Marca Comu klasifikovali na 6. pozuícií.

Ako informovali fanúšikovské stránky slovenských pretekárov, v piatok sa meraný úsek začal o 12.50 SEČ a jazdci išli vo výškach do 1000 m.n.m. Trať bola kamenistá a veľmi rýchla, v strednej časti menej kameňov. Piatkový špeciál mal 298 km a bol rovnaký pre všetky kategórie. Jakeš sa od začiatku držal medzi prvými štyrmi pretekármi, v popredí jazdil i Svitko. Obaja tak v predposlednej etape nadviazali na úspešné ťaženie z predchádzajúcich dní. Najlepším umiestnením na tohtoročnom Dakare je Jakešovo prvé miesto, ktoré dosiahol v 11. etape po dodatočnej penalizácii prvých dvoch jazdcov.

Celkovému poradiu kraľuje Coma pred Goncalvesom, ktorý zaostáva o 17:49 min. Na bronzovej priečke figuruje Price (+25:18). Zo slovenských pretekárov je vyššie Svitko, ktorý uzatvára elitnú päťku. Jakeš je deviaty.